• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
TRABZON'DA HES TUTUKLULARINA DESTEK

Trabzon'un Çaykara İlçesi Karaçam Beldesi'nin Dereçam Mevkii'nde 22 Eylül'de HES inşaatına karşı çıkan köylülerle jandarma arasında yaşanan arbedede, 2'si asker 7 kişi yaralandı. Olayların ardından gözaltına alınan 6 kişiden İsmet Sarı, Murat Sarı ve Sultan Sargın tutuklandı, Şerif Sivas, Güngör Özkul ve Sezgin Bayram ise serbest bırakıldı.

'KARADENİZ'İN BÜTÜN DERELERİ BİR ARAYA GELECEKTİR'

Of Cezaevi'nde duruşma tarihini bekleyen 3 tutukluya bugün destek ziyaretleri yapıldı. CHP
İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Mahmut Tanal ile Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı avukat Remzi Kazmaz, tutukluları cezaevinde ziyaret etti ve yaklaşık yarımşar saat görüştü. Cezaevi önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik topluluk ve basın mensuplarına ziyaretle ilgili açıklamada bulunan Avukat Remzi Kazmaz, "İçerideki arkadaşlardan size selam getirdim. Onlar da Çaykara'nın, Of'un dağlarına, Solaklı Deresi'ne ve özellikle Fındıklı ve Hopa'ya selamlarını gönderiyorlar. Bu memleket, dereler, dağlar bizim. Oralar bizim yaşam alanlarımız. Biz oralarda inadına yaşayacağız. Bir avuç elektrik üretimi adına bizim yaşam alanlarımızı dağıtmaya, yok etmeye geliyorlarsa, arkadaşlar diyor ki; biz içeride bir ay değil onurumuzla bir yıl da yatarız. Sadece oradaki arkadaşlarımız değil bu mücadelede yer alan tüm Karadenizli uşaklar diyor ki, 'Derelerimizi asla sattırmayız. Aramızda CHP'li vekiller var. Parlamentoda yasal mücadelemize destek vermelerini arzu ediyoruz" dedi. Kazmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem HES şirketlerine hem de hükümet yetkililerine Derelerin Kardeşliği olarak sesleniyorum. Eğer benim bir deremin başına bir daha böyle bir iş gelirse bilsinler ki hepimiz orada olacağız.
Tonya'dan Ardeşen'e kadar bütün dereler burada. Ayağınızı denk alın. Biz yasadan yanayız. Bu nedenle bütün dereler üzerinde yürütmeyi durdurma kararı varken sayın valilerimizi, güvenlik görevlilerini göreve çağırıyoruz. Bizim amacımız kavga etmek değil, bu güzel topraklarda kardeşçe yaşamaktır. Elektrik üreteceğim diye gelip benim köyümde hukuksuzluk yapma. Yürütmeyi durdurma kararı olan dereler üzerinde hala çalışma yürüten zihniyet kesinlikle vatanını seven zihniyet değildir. Vatanını sevenler biz ve içerideki kardeşlerimizdir. Bu bölgeyi her şeyden çok seviyor ve koruyoruz. Tek amacımız çevreyi korumak, huzur ve barış içinde birlikte yaşamaktır. Bir derenin başına eğer herhangi bir sıkıntı gelirse bilsinler ki Karadeniz'deki bütün dereler bir araya gelecektir. Gereken cevabı onların anladığı dilden vermesini de biliriz."

TANAL: SUYUN PARTİSİ OLMAZ

CHP
İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Mahmut Tanal ise cezaevi önünde yaptığı açıklamada, sözlerine "3 tutuklu arkadaşımızın hepinize selamları var" diyerek başladı. Tanal, şöyle deval etti:

"Suyun partisi olmaz. Su bir yaşam hakkıdır, suyun ticarileşmesi yaşam hakkına müdahaledir. Yaşam hakkına müdahale olduğu için buradayız. Büyük şehirlerde kontorlü su sayaç sistemine geçtiler. Gerçekten şu anda petrolde elde edilen kazançtan daha fazla suda kazanç elde ettikleri için önce büyük şehirlerdeki suyu kontorlü sayaç olarak satmaya başladılar. Küçük yerlere de HES'ler kuruldu.
Avrupa'da, Amerika'da Karadeniz'de bulunan küçük ırmaklar üzerinde kurulan HES'lere benzer santraller kurulmadığı halde ülkemizde kurulmaya çalışılıyor. Devlete 15 yıllık elektrik satma süresi bittikten sonra bu şirketler suyun kullanım hakkını satmaya başlayacak. Yani devlet 15 yıl elektrik satın alma garantisini verdi bu şirketlere. Serbest meslekte dükkanını açan kişiye 'senden 15 yıl mal alacağım' garantisi veriyor mu? Vermiyorsa devlet neden bu eşitlik ilkesini ihlal ederek HES'lere imtiyazlı hak tanıyor. Bu anayasaya aykırıdır. Suyun ticarileşmesi yaşam hakkına müdahaledir. Suyun ticareti olmaz."

Trabzon Emek ve Özgürlük Meclisi adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Gültekin Yücesan da "Adaleti gerçekleştirecek olan hakim ve savcılarımızın hiçbir etki altında kalmadan vicdanlarının sesine uyacaklarını düşünüyor, gençlerimizin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını diliyoruz" ifadesini kullandı.

YILDIZ VE SAV DA DESTEK VERDİ

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve CHP Parti Meclisi üyesi, eski bakan Atilla Sav da tutukluların yakınları ve arkadaşlarına destek vermek üzere cezaevi önüne geldi. Avukat Remzi Kazmaz,
Çaykara Asliye Ceza Mahkemesi'ne giderek 3 kişinin tutukluluğuna itiraz edeceklerini söyledi. Basın açıklamasına katılanlar daha sonra cezaevi önünde fotoğraf çektirdi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      1331 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayınTURGAY GÜNGÖR
CHP TRABZON İL BAŞKANI

e- Seçmen
ALO CHP

            

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret85715